Відповідь: Тривалість перевірки з використанням поліграфу – від 1,5 до 2 годин в залежності від кількості питань, які потрібно з’ясувати, складності питань, а також в залежності від виконання особою, що тестується вимог та процедур тестування, що оговорюються поліграфологом у ході передтестової бесіди.
Відповідь: Кваліфіковані поліграфологи дотримуються загальноприйнятої процедури тестування, а саме:
Відповідь: Обманути поліграф (детектор брехні) можливо. Але зробити це можуть лише одиниці, зокрема, досвідчені та добре підготовлені розвідники (співробітники спецслужб), які проходять відповідну підготовку. Звичайна пересічна людина, як правило, не має таких професійних навичок. Слід зазначити, що будь-які дії опитуваної особи, спрямовані на обман у ході проведення процедури тестування, одразу ж виявляються кваліфікованим поліграфологом та трактуються як свідома протидія тестуванню з метою приховання інформації.
Відповідь: Поліграф (детектор брехні) – це лише технічний прилад, який реєструє психофізіологічні реакції людини на стимули, які пред’являє поліграфолог (стимули бувають у вигляді тестових питань, зображень, схем, тощо), тому достовірність інтерпретації поліграм (результатів тестування) залежить виключно від підготовки (кваліфікації) поліграфолога.
Відповідь: Більшість поліграфологів розділяє думку, що достовірність тестування складає від 85% до 96%, проте дана цифра є відносною. Як правило, результату 100% достовірності – не дає ніхто з тверезомислячих фахівців. Достовірність залежить від різних факторів, а саме, тестів, які використовуються (т. зв. американської або російської школи детекції брехні), психофізіологічного стану особи, яка тестується (сон, відпочинок напередодні тесту, вживання фармацевтичних препаратів з метою протидії, інше), часу доби, коли проходить процедура тестування (ранок, вечір) та багато інших.
Відповідь: В Україні на даний час немає єдиного закону або іншого нормативного акту, який регулює (визначає) порядок підготовки та вимоги до фахівців-поліграфологів. Загальноприйнятими є вимоги, що особа має мати вищу юридичну, психологічну або медичну освіту, свідоцтво про проходження навчальних курсів за спеціальністю «поліграфолог» або диплом про відповідну освіту, комунікабельність, вміння легко вступати в контакт з людьми, вести невимушену розмову, стресостійкість, високий загальний розвиток та ерудиція, стійкість до стороннього впливу, вміння переконувати та пояснювати.
Відповідь: Результати тестування з використанням поліграфу не тягнуть правових наслідків, не мають доказової сили та не можуть бути підставою для прийняття будь-яких адміністративно-управлінських рішень стосовно особи, а лише використовуються виключно як відомості ймовірного або орієнтувального характеру.
.
Відповідь: Детектор брехні (поліграф) реєструє психофізіологічні реакції людини по каналам реєстрації шкірно-гальванічної реєстрації, артеріального тиску, фотоплетизмограми, верхнього дихання, нижнього дихання, тремору під час надання відповіді на стимул (тестове питання, малюнок, схема тощо), який пред’являє поліграфолог.
Відповідь: Поліграф (детектор брехні) – абсолютно безпечний прилад, який лише реєструє реакції організму, не випромінює радіацію, не подає на тіло людини електрострум, а лише фіксує її реакції на запитання поліграфолога, поліграф вимірює реакції людини по типу термометра, стетоскопа, інших медичних приладів.
Відповідь: Найбільш поширеними на теренах України є наступні поліграфи: виробництва України (РУБІКОН), виробництва Росії (КРІС, БАР’ЄР, РИФ, ЕПОС, ДІАНА, ПОЛАРГ), виробництва США (АКСІТОН, СТОЛТІНГ, ЛАФАЄТ), виробництва Канади (ЛАЙМСТОУН).
Відповідь: Опитування із використанням поліграфа не проводиться якщо у опитуваної особи наявні:
– травми, анатомічні дефекти та обмороження пальців рук, ампутація верхніх кінцівок;
– гострий період соматичних та психічних захворювань;
– гострий больовий синдром;
– початок менструального циклу;
– проблеми пов’язані з порушенням менструального циклу, клімаксом, інше;
– захворювання, що супроводжуються вираженою серцево-судинною, дихальною недостатністю;
– вроджене чи набуте слабоумство середнього та важкого ступенів;
– регулярне вживання сильнодіючих препаратів або психотропних речовин, що впливають на функціонування центральної нервової, серцево-судинної чи дихальної системи.
Тестування з використанням поліграфа не проводиться щодо осіб, що перебувають у другій половині вагітності.